Jedovaté byliny
Konvalinka voňavá
Trvalá až 20 cm vysoká jedovatá bylina s plazivou vetvenou stonkou. Listy sú jednoduché, dole s pošvovitými šupinami, elipsovito šupinaté, celokrajné a lysé. Kvety vyrastajú v riedkom jednostrannom hrozne nesenom na priamom stvole. Plodom sú jedovaté, jasne červené 2-6 semenné bobule. K otráveniu môže dôjsť požitím stonky, listov, alebo zjedením červených plodov. Otráviť sa je možné aj vypitím vody z vázy, v ktorej boli konvalinky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zažívacie problémy, zvracanie, hnačky, zvýšené močenie a omámenosť, mdlosť a krče.
Blyskáč jarný
Je trváca bylina s koreňovými hľuzami. Má jednu alebo viac, do 30 cm dlhých jednoduchých alebo rozkonárených býľ. Listy sú srdcovito vajcovitého tvaru, celistvookrajové, nepravidelne vrúbkované až zúbkaté. Kvety sú zlatožlté, veľké asi 2-3 cm, usporiadané po jednom na vyšších stopkách. Kvitne od marca do mája. Plodom sú nažky. Jedovatá je celá rastlina – všetky nadzemné i podzemné časti. Šťava z rastliny spôsobuje zápaly kože, ktoré sa zle hoja. Otrava sa prejavuje zápalom žalúdka a tenkého čreva so závratmi, mdlobami a kŕčmi.Blyskáč jarný je u nás rozšírený na celom území. Vyhovujú mu vlhké a tienisté miesta.
Vranovec štvorlistý
Celá rastlina je jedovatá, spôsobuje podráždenie žalúdka a čriev. Plod je jediná modročierna bobuľa s priemerom okolo 1 cm. Občas dochádza k jej zámene s plodom čučoriedky, čo je pôvod väčšiny otráv touto rastlinou. Otravy ňou však zvyčajne nekončia smrťou. Rastlinu odmietajú konzumovať aj zvieratá pre jej nepríjemný zápach a chuť.
Veternica hájna a veternica iskernikovitá
U oboch druhov je jedovatá celá rastlina, najmä nadzemná časť. Priloženie listov na pokožku spôsobuje jej zápal a tvorenie pľuzgierov. Otrava po zjedení sa vyznačuje zápalom ústnej dutiny, žalúdka a čriev a prejavuje sa zvracaním, kolikovými bolesťami brucha a podráždením obličiek. U dobytka dochádza k podráždeniu tráviacich ústrojov s kolikou a hnačkami, vzniká zápal obličiek.
V lese sa vyskytuje ešte veľa druhov jedovatých bylín na ktoré si musíme dávať pozor. Sú to napríklad: jesienka obyčajná, šafran karpatský, snežienka jarná, bleduľa jarná, kokorík voňavý, tôňovka dvojlistá. Mnohé jedovaté rastliny sú zároveň zákonom chránené rastliny, napr. snežienka jarná, bleduľa jarná.